Meie uus koostööpartner – Eesti Pakendiringlus OÜ aitab vabaneda klaaspakenditest!

LIITU TASUTA KLAASPAKENDI KOGUMISEGA

Kõikidel Tartu korteriühistutel on võimalik tellida tasuta klaaspakendi kogumise konteiner. Võta ühendust info@pakendiringlus.ee või telefonil +372 5561 6416.

Pakume Tartu linna korteriühistutele võimalust liituda klaaspakendi kogumise teenusega. Ühistul on võimalik tellida 240-liitrine, 360-liitrine, 500-liitrine või 660-liitrine konteiner klaasist pudelite ja purkide olmejäätmetest eraldi kogumiseks. Tühjendame konteinereid selliselt, et oleks välditud konteinerite ületäituvus. Korteriühistu liikmetele teenuse tellides pakume kaasa ka klaasi sorteerimisjuhendi postkasti ja kui ühistu soovib, siis ka seinale kinnitatava sorteerimisjuhendi.

Kui elanikud on oma klaasi sorteerinud ja ühistus asuvasse klaasikonteinerisse pannud, siis võib olla 100% kindel, et see klaas jõuab ka ringlusesse! Kui oleme mõne tühjendusega veendunud, et klaaspakendi konteinerisse on pandud ainult klaaspakend, siis saab ühistus asuv konteiner ka tunnustava kleebise konteinerile 100% Pakendid Ringlusesse.

Klaasikonteinerisse sobivad klaaspudelid ja -purgid. Klaasikonteinerisse ei sobi aknaklaas, peeglid, kristall ja opaalklaas (kosmeetikatoodete pakendid), portselan, savi, plastik, kuumuskindel klaas (ahjuvormid ja kohvikannud), hõõglambid jmt.  Aitäh, et sorteerid!

Teenuse tingimused

  • Klaaspakendikonteineri tühjendus on TASUTA.
  • Esimese kuu konteineri rent on TASUTA.

Miks peaks klaasi eraldi sortima?

Klaas on kõige vähem jäätmeid tekitav pakendimaterjal, kuna seda saab ümber töödelda pea lõputu arvu kordi. Seega on klaasi olmejäätmetest eraldi sorteerimisel klaasi elutee väga pikk ning valides toote, mis on pakendatud klaasi, ning suunates seejärel pudeli või purgi puhtana ringlusse, on võimalus anda oma panus keskkonna puhtusesse väga suur. Kui aga klaas olmejäätmetesse visata, lõpeb tema elutee Iru jäätmete põletusjaamas.

Kõikides omavalitsustes on avalikus ruumis olemas küll ka klaasi kogumise konteinereid, kuid tihti on selle kasutamine ebamugav, mistõttu lõpetab enamus klaasist pudeleid ja purke ikkagi olmejäätmetes. Kui aga klaaspakendite eraldi kogumiseks on ühistu poolt võimalus loodud, siis oleme täheldanud, et suur osa elanikest klaasi ka eraldi sorteerivad ning on võimaluse üle ka väga tänulikud.

Mis saab klaasist edasi?

Klaasi ringlussesuunamiseks on mitu võimalust. See, kuhu konkreetne konterineritäis suunatakse, sõltub mh ka näiteks klaasi puhtusest, aga ka sellest, missugustes tehastes parasjagu toorainet vajatakse.

Suur osa meie kogutud klaaspakenditest suunatakse Järvakandis asuvasse ümbertöötlustehasesse, kus tehakse sellest uusi pudeleid ja purke. Klaaspakendeid on võimalik suunata ringlusse ka betoonplokkide valmistamiseks: sellisel juhul purustatakse klaas peaaegu liivaks ning lisatakse betoonblokkide valmistamiseks segusse. Tänu sellisele meetodile ei kaevandata mitte loodusressurssi juurde, vaid kasutatakse ära juba välja kaevandatud liiva, millest on küll tehtud vahepeal klaasi. Kolmanda variandina eksporditakse klaas Eestist välja ümbertöötlustehastesse, kus tehakse samuti uusi pudeleid ja purke.

10 000 TONNI KLAASI = 5 HEKTARIT METSA

Kogudes eraldi kokku oma klaaspurgid ja -pudelid ning pannes need Eesti Pakendiringluse klaasikonteineritesse, suuname meie klaasi ringlusse ning anname omalt poolt lubaduse metsastada iga kokku kogutud 10 000 tonni klaasi kohta viis hektarit maad. Sedasi aitame kaasa süsiniku sidumisele, mitmekesisuse suurendamisele ning puhtamale loodusele. Niisiis, ära viska klaaspakendit segaolme- või ka segapakendikonteinerisse, vaid kogu see eraldi ja pane see klaasikonteinerisse. Metsa aitavad meil majandada spetsialistid Vestman Metsast. Vaata kampaania kohta täpsemalt siit: https://pakendiringlus.ee/kampaania/.